Nákupy

Vzduchotechnika v domě vyžaduje pravidelné revize

Plánujete výstavbu vzduchotechniky ve vašem domě, anebo ji už máte? Pak byste neměli zapomenout na její pravidelnou údržbu. Možná vám to připadá jako otřepaná fráze, anebo si tuto skutečnost sice uvědomujete, ale nevěnujete jí dostatečnou pozornost, jenže ve hře jsou neúprosné fyzikální a chemické zákony, které neošálíte. V první řadě jde o proces pod názvem „oxidace“, která se poměrně dramatickým způsobem projevuje ve formě ohně.

vzduchotechnika v domě

Ano, je to tak, oheň je v podstatě masivní a velmi rychlá oxidace, ale co to má společného se vzduchotechnikou?

S pořízením vzduchotechniky do domu vzniká v objektu zvláštní situace. Zařízení sice odsává zápach a zajišťuje chod klimatizace, čímž zvyšuje bytový komfort, ale na druhou stranu také nasává do potrubí zvířený prach. Společně s prachem se do potrubí dostane i mastnota, například z přípravy pokrmů v kuchyni, a kombinace mastnoty a prachu je jednou z nejobávanějších hmot, ke které každý rok vyjíždí hasičské sbory, aby zachránily majetek a životy lidí či zvířat. Vzpomeňme kupříkladu nebezpečné a rozsáhlé požáry klimatizací v drůbežárnách, v obilných silech, v potravinářských provozech, sýpkách apod.

bytová klimatizace

K podobným jevům však může dojít i u vás doma. Někdy stačí pouhý jeden milimetr silná vrstva mastného prachu a váš dům se promění v hořící peklo. Velmi nebezpečné je to zejména v panelových domech, kde se na pravidelné revize a čištění vzduchotechniky zapomíná anebo se to ignoruje, a požár vzduchotechniky ve stoupačce se pak snadno rozšíří do více bytů, a co následuje, si jistě domyslíte.

A pokud se tomu jen vysmíváte, stáhněte si fotky z hasičských záchranných sborů, které zasahovaly při požárech mastného prachu ve vzduchotechnice panelových domů, a pouze si představte, že to, co vidíte, není cizí, ale váš byt. Vaše obytné zázemí, za které jste možná zaplatili něco přes milion korun, a kde s vámi žijí i děti, manželka, rodiče či prarodiče.