Muži

Pozor na TBC!

Tuberkulóza je nebezpečné onemocnění, které způsobují bakterie Micobacterium tuberculosis. Nemoc se nejčastěji šíří vzduchem a napadá jak lidi, tak zvířata. I v dnešní moderní době zemřou na tuberkulózu dva miliony lidí za rok.

injekce

Příznaky a léčba

Nemocný silně kašle a při vykašlávání chrlí krev. Typická je ztráta tělesné hmotnosti, noční pocení a horečka. Pokud se člověk nezačne léčit včas, brzy zemře. V případě podezření na toto závažné onemocnění je potřeba provést rentgen plic, ze kterého lékař vyhodnocuje stav pacienta. Podezření na tuberkulózu se potvrdí tak, že jsou na snímku vidět krvácející hrbolky, které způsobily již zmiňované bakterie. Další možností, jak nemoc prokázat, je tuberkulinový kožní test. Tuberkulóza je zákeřná také v tom, že nemusí napadnout jen plíce, ale může se rozšířit i do jiných částí těla.
Jestliže se tuberkulóza prokáže, jsou nasazena silná antibiotika a postižený je hospitalizován. Ani tak ale není zaručen úspěch. V posledních letech některá antibiotika nezabírají, protože se bakterie stávají odolné. Proto je nejlepší možností, jak se nemoci vyhnout, prevence.

Prevence

Tuberkulóza se nejvíce vyskytuje v prostředí, kde jsou špatné hygienické podmínky. Největší podíl nakažených tvoří bezdomovci a narkomani. Tato skupina tvoří většinu nemocných u nás. Proto je dobré se tomuto prostředí vyhýbat. Sociální pracovníci, kteří se pohybují mezi touto společností, musejí dodržovat přísnou hygienu a také se mohou nechat preventivně očkovat. Od plošného očkování se v nedávné době odstoupilo. Další možností šíření nemoci, i když se v tomto případě jedná o zanedbatelné procento, je konzumace špatně tepelně zpracovaného nakaženého masa. Nákaza také může být přenesena z matky na plod.

nemocnice

Vývoj vakcíny

V současné době vědci pracují na novém typu očkovací látky, která by měla být stoprocentně účinná proti tuberkulóze. Zatím však taková vakcína neexistuje, a proto je potřeba se mít stále před tuberkulózou na pozoru.