Business

Ekonomické křivky a rovnice

Růst nelze mít, aniž by to několikrát poté neklesalo. Zvláště kapitalistická ekonomika má velký problém udržet si stabilitu, neboť výkyvy a selhávání trhu jsou více než časté. Může za to jak nepředvídatelné a lehce ovládnutelné chování spotřebitelů, tak velmi neflexibilní nabídka i poptávka, což má za následek docela pořádný mišmaš. Pokud by ovšem někteří špekulanti namítali, že za komunistů bylo líp = nebylo, tam to totiž neustále klesalo a nejhorší na tom je, že takový centralizovaný režim a plánované hospodářství s tím nemůže co dělat – jedině, že by všechny ovládali nějakým zázračným tlačítkem, se kterým by taky navolili spotřebu a výdej všech domácností.
kurz dolaru

Co může zapříčinit pád?

  1. Příliš mnoho výrobků bez možnosti odprodeje.

To se ostatně stalo před druhou světovou válkou. Produkce po první světové vzrostla natolik, že sice pár let se na to dívalo dobře a všichni slavili, jenže poté se vyrojil takový malý problém – produkovalo se, produkovalo se až se zapomnělo, že trh je již přesycen a nikde jinde to nechtějí. To mělo za následek nejen braní si půjček a úvěrů na pokrytí ztrát, ale také masové propouštění a zavírání podniků, až se z toho skutečně stala taková nehorázná krize, že padla i burza. A jakmile padla burza, padlo všechno.
stavba budovy

  1. Příliš málo produktů bez možnosti koupě

Zkrátka nedostatek statků i služeb nejen že brzdí ekonomiku, ale také může zapříčinit až krizi. To se děje většinou u autoritářských a komunistických režimů, kdy centralizace nedokáže dostatečně flexibilně reagovat na výkyvy trhu a vzniká tak silný nedostatek a vznik černého obchodu, který drasticky snižuje jakýkoliv růst státní ekonomiky. A k nedostatku nějakého zboží přičtěte ještě další občanské výkyvy nálad a máte z toho zaděláno na pořádnou revoluci.
3D tiskárna
Člověk si zkrátka nevybere, něco ho dozajista dožene. Proto je právě volný trh tak citlivý na jakékoliv zásahy, protože jakýkoliv státní zásah do byznysu následně zapříčí a podmíní další zásah, a pak už se to veze. Samozřejmě, někdy selže trh sám, to už se potom opravdu nedá nic než čekat, až se situace uklidní anebo je třeba záchranné sítě. Někteří prognostici říkají, že nynější situace, kdy roste ekonomika i obchod v České republice, nebude trvat dlouho a je jen otázka času, než zase praskne nějaká ta bublina.