Finance

Jaká forma bydlení se vyplatí pro studenty?

Velký počet studentů je donuceno k „vlastnímu“ bydlení, pokud odjedou za studiem do hodně vzdáleného města, ale najde se také hodně studentů, kteří se prostě už chtějí osamostatnit.

V první řadě si musíte uvědomit, že ať už si vyberete vysokoškolskou kolej, vlastní pronájem nebo pronájem s přáteli, bez brigády po celý rok se neobejdete, rodiče Vám možná první nájem zaplatí, ale málokteří mají dostatek peněz na to, aby Vás v tomhle podporovali po celá studia a navíc, aby Vám vlastní pronájem ještě vybavili.
nervózní studentka.jpg

Pokud se tedy nechcete tísnit na koleji s větším počtem studentů, a vlastní pronájem si dovolit nemůžete, i když na brigádu chodíte, nejlepším způsobem je SPOLUBYDLENÍ.

Nejideálnější je najít si spolubydlení s lidmi, které znáte, i když něco jiného je, pokud se spolu chodíte jen bavit a něco jiného je spolu bydlet.

Z toho jasně vyplývá, že předem je nutné stanovit hranice, především co se financí týká – než si spolubydlení sjednáte, je dobré i s přáteli, takovou domluvu sepsat. Každý z Vás si sice bude platit svůj pokoj, ale to nejsou jediné výdaje, které Vás čekají, musíte počítat s energiemi, svozem odpadků, dále jsou to čisticí prostředky, prací a mycí potřeby apod.

Můžete se také domluvit, kdo a v jakých dnech bude obstarávat i jídlo a rozdělit si to mezi sebou spravedlivě, aby na každého vyšla přibližně stejná finanční částka.
dvoulůžkový pokoj.jpg

I když si říkáte, že jsou to přece přátelé, nejedno přátelství právě díky tomu „ztroskotalo“, může to začít nenápadně – kamarád za Vámi přijde, že tenhle měsíc nemá, a příští měsíc Vám dá dvojnásobek, jistě se to stát může, ale jak se říká – pořádek dělá přátele, i tohle byste měli mít písemně.

Dobré je také vědět, zda Vaši spolubydlící mají také nějakou stabilní brigádu, abyste věděli, jestli vůbec budou mít z čeho všechny výdaje platit.

Spolubydlení je pro vysokoškoláky jistě nejlepší a dá se říci, že i nejlevnější formou samostatného bydlení, určitě je však dobré mít předem vše, co se týká financí, sepsané „černé na bílém“, pokud chcete bydlet s podobně smýšlejícími kamarády, jistě nebudou proti, pokud ano, věřte, že by z toho do budoucna koukaly jen problémy, především, co se financí týká.