Www

Operační systémy

Operační systém, dále jen OS, je základ počítače. Je to ta věc, která se po startu zavede do počítače, a s touto věcí také vše děláte. Skládá se z kernelu (jádra) a dalších a dalších nástrojů. Je to hodně složitá věc a velmi náročná, jak na vývoj, tak na lidi kolem toho.
kódy a ruce

Historie

Ta není moc zajímavá. Ale těžko věřit, že původní PC byly bez OS. První OS byly dodány až k sálovým počítačům. Teoreticky můžeme za první OS považovat Multics, vyvíjený od roku 1964. A po něm přišel UNIX.

Druhy OS

Nemůžeme se zde zaobírat otázkou stavby jednotlivých OS. To by bylo na dvě, tři, nebo možná i čtyři bible v přeneseném slova smyslu. Můžeme si však vyjmenovat jednotlivé druhy OS.
· Windows
· MacOS
· Linux
POZOR toto jsou jen základní OS! Těch dalších, „menších“, je tak velká řada, že bych to psal do půlnoci. A to nepočítám OS pro mobily a jiné. Neberu v potaz Unixové systémy a další a další.
pc programy

Služby

Co má tedy dělat OS samotný? Je to vlastně zprostředkovatel služeb. Vy jej o službu požádáte. OS se pokusí ji splnit. A většinou se mu to povede, pokud ne, je někde zrada. Základem vaší komunikace s OS je jeho GUI. Ne, nehledejte, ihned vysvětlím. Je to jeho tvář. To jak vypadá. To, na co se díváte a s čím pracujete. GUI je zkratka anglického Graphical User Interface. Něco jako uživatelské rozhraní. Těch je samozřejmě také spousta a většina lidí si podle něj vybírá i PC. Většinou s Windows, protože jsou na něj zvyklí a v Linuxových OS by se ztráceli. Co na tom, že jsou zadarmo. Pokud by GUI neexistovalo, a to v klidu může být, museli byste se se svým PC domlouvat přes příkazový řádek. Staří bardi jistě pamatují DOS a čas při tom často utrácený. Ostatně tento řádek najdete např. ve Windows i dnes, jen je ukrytý a skoro již nepoužívaný. To proto, že není důležitý.
Nyní již tedy máte stručný přehled o základních operačních systémech a o tom, jak se s ním domlouváte. Snad vám to přišlo vhod.