Www

Ach, ty internety

Někdy se prostě i mistr utne a na internetu to platí dvojnásob. Někdy je zkrátka třeba vrátit se k základům a znova si je projet, protože bezpečného a bezstarostného chování na internetu není nikdy dost, pojďme si proto společně projít některá pravidla, která nás budou provázet po celou naší túru na internetu.
kyberprostor na páskách

Hesla a účty

Hlídejte si hesla, účtů a zkrátka přihlašovací údaje vůbec. Jsou vstupní branou do vašeho internetového světa a určitě nechcete, aby se vám tam někdo hrabal bez vašeho svolení. Je důležité dívat se na každého na internetu, koho neznáte, ba někdy i toho, koho znáte, jako na potencionálního škůdce.
a) Nezveřejňujte vaše hesla = nikde vaše heslo nezveřejnujte ani jej nikomu neříkejte, ani nejlepšímu kamarádovi. Hesla nejsou od toho, aby je znal každý, ale pouze daná osoba.
b) Pozor na phishing a SmIshing = pokud se vám někdo ozve s tím, že potřebuje nutně vaše heslo a přihlašovací údaje, automaticky ho pošlete ke všem čertům a pokud je to jakákoliv zpráva nebo email, který vypadá věrohodně vězte jedno – NIKDO PO VÁS NIKDY NEBUDE CHTÍT PŘIHLAŠOVACÍ ÚDAJE, aniž by neměl nekalé úmysly vám nějak uškodit. Žádný administrátor ani šéf sociální sítě, ani jiný další „věrohodný“ post po vás nikdy nebude chtít tyto přihlašovací údaje, i kdyby to mělo být s jakýmkoliv blahorodým úmyslem, jako je ukončení války a nastolení světového míru. Heslo a přihlašovací údaje jsou vaše a vaše budou a ani kdyby daný člověk síť či web vlastnil, tak po vás nemá právo ho chtít. VĚŘTE MI, pokud by ho opravdový vlastník chtěl, tak si ho prostě najde.
c) Bezpečné připojení = nikdy se nepřipojujte na vaše účty, nedej bože bankovní účty, na veřejně dostupných sítích, wifi v restauracích nebo pochybných hotspotech v čekárně místního nádraží – zkrátka nikdy. Nevíte, komu hotspot či wifi patří, kdo se do ní dívá a s jakým záměrem, držte se raději prohlížení fotek a koukání se na videa.
podnikatelka
Pokud byste měli jakékoliv podezření, že se něco děje = raději účet zablokujte a máte klid. Zkrátka udělejte to samé, jako když ztratíte nebo vám někdo ukradne kartu. Prostě ji zablokujete a vyžádáte si novou, pro jistotu si změníte heslo. Jakmile si všimnete něčeho divného nebo zvláštního, co ve vašem nastavení účtu dříve nebylo, okamžitě účet zabezpečte, změňte, co jde a hlavně nepanikařte, pokud vás kontaktuje policie prostřednictvím internetu a bude po vás na „nefalšované“ stránce se znakem policie a prezidentem republiky v popředí chtít údaje vaší karty, tak tam prosím nic nedávejte a raději okno zavřete – to platí zejména pro děti, které se prvně vydají na toulky pornografickým materiálem na internetu. Pokud vám začne mizet z peněženky obnos = zeptejte se syna, zdalipak náhodou něco oné „policii“ neplatil.