Business

Češi neumí šetřit a k tomu uzavírají spoustu úvěrů

Průzkum agentury NMS pro Českou bankovní asociaci, který se uskutečnil mezi 1030 respondenty ukázal, že Češi nejen, že nejsou zvyklí šetřit, ale také si hodně půjčují. Úspory by přitom měli patřit mezi pravidelné výdaje a částku určenou jako úspory je dobré si uložit na spořící účet nebo tzv. „pod matraci“ nikoli před výplatou, ale ve chvíli, kdy ji dostaneme.
sklenice mincí
Váš měsíční rodinný rozpočet by se měl pohybovat ve třech oblastech. Částku ve výši 50% vašeho příjmu byste si měli nechat na nutné a pravidelné výdaje jako je nájem, energie, internet či jídlo, 20% příjmu zaslat na spořící účet nebo dát pod matraci a30% si nechat na aktivity volného času jako je chození do kina, na výlety a podobně.

Půjčky, půjčky a další půjčky

Celých 27% Čechů v současnosti splácí nějaký druh půjčky či úvěru. Dalších 37% má za sebou větší či menší úvěrovou minulost. Co se týká počtu půjček na jednoho Čecha, tak ty se pohybují u více než třetiny splácejících na dvou a více uzavřených půjčkách. Neuvěřitelných 37% z nás si přitom půjčuje, protože nejsou ochotni spořit a 41% uzavírá úvěry z důvodu slevových akcí. Z důvodu aktuálního nedostatku peněz půjčku uzavírá 35% občanů, kteří v současnosti splácí dluh.

Na co si nejčastěji půjčujeme?

Z průzkumů vyplývá, že si nejčastěji půjčujeme na elektroniku. Na elektronické zboží si půjčilo 30% respondentů, 24% si půjčilo na bílé zboží, tedy domácí spotřebiče. Na ostatní složky bytového zařízení si půjčilo 15% lidí a na auto potom 22% respondentů. Jak je vidět, nejčastěji si půjčujeme na předměty denní potřeby, na spotřebiče a auta. Není ale žádnou výjimkou, že si lidé půjčují také na dovolené nebo na vánoční dárky.
peněženka a svinovací metr

Rizikové dluhy

V posledních letech jsme se stali velice netrpělivými a materialistickými lidmi. Proto si čím dál více půjčujeme na věci, na které nemáme peníze, i když je akutně nepotřebujeme. Abychom úvěr získali skutečně rychle, uzavíráme nebankovní půjčky, nebo uzavíráme úvěry přímo od prodejce zboží.

Takové půjčky jsou ale často rizikové, mají vysoké úvěry i měsíční splátky. Jsou sice krátkodobé a získáte peníze prakticky na cokoli okamžitě, ale mají rozhodně své velké ALE. Rizikového půjčování se v současnosti nebojí celá třetina splácejících.