Muži

Potíže s močením

Velmi často jde o projevy při infekci močových cest – například močového měchýře a močové trubice, ale může se jednat i o jiná onemocnění.
panáček z balonků

Příznaky

Dysurie– nepříjemné pocity při močení. Obvykle pálení a řezání, bolest v podbřišku při močení
Polakisurie– časté močení, které bývá často spojeno s tzv. urgencí – tedy velmi silným nucením na močení, které může vyústit v únik moči. Opakuje-li se tento stav a dochází-li opakovaně k úniku moči, mluvíme o inkontinenci. Pokud dochází k úniku moči v noci, jedná se o nykturii.
V dětském věku se nejedná o inkontinenci, ale obvykle prosté pomočování, které samo o sobě nemusí být příznakem choroby. U dětí je vhodné pátrat po možných chorobných souvislostech až po dokončeném pátém roce života. I prvňáčkům lze ještě tolerovat ojedinělou nehodu. Vyšetření však zasluhuje stav, kdy se pomočování vyskytne po déletrvající „suché pauze“.
Bolesti v kříži (v bedrech)nemusí signalizovat pouze porušenou funkci páteře, ale i chorobný proces v ledvinách – nejčastěji zánět.
Nechutenství– často provází onemocnění ledvin a močových cest zejména u velmi malých dětí a kojenců.
Nevolnost a zvracení– u dospělých znamená spíše postižení ledvin, ale může se vyskytnout u malých dětí i při méně závažném onemocnění, jako je zánět dolních močových cest.
Třesavka, zimnice a vysoká horečka– je obvykle příznakem vážnějšího zánětlivého postižení močového ústrojí.
Změny v moči
označení wc

Kalná, případně zapáchající moč– je známkou přítomnosti „hnisu“, tedy bílých krvinek a buněčné drti (pyurie). Jde o neklamnou známku infekce v močovém ústrojí.
Krev v moči(hematurie) – vypadá jako voda, ve které se vypralo maso, mohou být v ní i krevní sraženiny. Tento stav by měl být vždy konzultován s lékařem. Jde vždy o známku onemocnění, které zasluhuje léčbu.
Mikroorganismy v moči(bakteriurie) se prokáží až mikrobiologickým vyšetřením, jehož součástí je i zjištění citlivosti bakterií vůči antibiotikům.

Summary
Share