Dům a byt

Na co si dát pozor při stavbě domu?

Vlastní nemovitost je snem mnoha rodin, avšak rodinný dům není skutečně pro každého. Nesmíte také zapomínat, že je rozdíl mezi koupí hotového, byť holodomu a kompletní výstavbou!
V první řadě, troufnete si opravdu začít stavět dům?  Je tento typ bydlení pro vás? Kolem domu, dokonce i toho nového, je vždy nějaká ta práce, ať už třeba posekat trávník, udělat drobné opravy, stále něco čistit, připravovat na zimu, na léto, sbírat listí a podobně. Pokud nemáte na takové práce čas nebo peníze, abyste si tyto služby zaplatili, je možné, že vás bydlení v domě bude brzy obtěžovat nad únosnou míru.
Také je potřeba zvážit, zda si umíte pořídit dům v oblasti, která je snadno dostupná, nebo pro vás bydlení v domě bude znamenat delší cestování, a to nejen za prací, ale i zcela běžnými nákupy či službami.
tašky na střeše

Řekli jste si, že do toho jdete?

Nyní přichází na řadu pozemek. Je jedno, jestli ho teprve plánujete koupit nebo jste například pozemek zdědili. Nejlepší rada, jakou můžete dostat je, vše si prověřit na stavebním úřadě a v územním plánu. Nevěřte prodejcům, příbuzným a vůbec ne makléřům, že je pozemek vhodný na to či ono – spíše, než cokoliv podniknete nebo podepíšete, ověřte si, zda je skutečně na něm možné stavět. Také potřebujete informaci o tom, co je povoleno stavět v okolí (abyste nebyli nemile překvapeni), k důležitým informacím patří i výška stavby, kterou budete moci postavit a mnoho dalších údajů. Jedním z klíčových momentů pro vaše rozhodnutí by měl být fakt, že na pozemku jsou již zkolaudované inženýrské sítě.

Nahlédněte do peněženky

Ano, jistě počítáte, že to nebude zdarma, každá stavba něco stojí. Avšak pozor, předpokládané náklady nejsou zdaleka konečné a žádný odborník vám je přesně nevyčíslí. Počítejte s tím, že se váš rozpočet postupně navýší o 15 i více procent.
střecha domu

Kdo bude stavět?

Najmete si firmu nebo budete stavět svépomocí? Obě možnosti mají své výhody i nevýhody, svépomoc se ani zdaleka nemusí finančně tak vyplatit, jak by se zdálo, navíc obvykle realizace trvá mnohem déle.  Dokonce, i když si část prací uděláte svépomocí, některé rozhodně svěřte do rukou odborníkům, nejen kvůli zkušenostem, ale i proto, že mají k dispozici profesionální stroje, nářadí i materiály. I zde doporučujeme staré známé "důvěřuj, ale prověřuj". Ptejte si reference na firmy a mistrů a reálně se u jejich bývalých zákazníků informujte.
Náš tip:  stavební dozor není položka navíc. Nepodceňujte dohled odborníka, všechny nedostatky a pochybení při stavbě se odrazí na množství vašich starostí a na vysokých účtech v budoucnosti.

Ohodnoťte příspěvek